Zilzal Suresi

Zilzal Suresi

11 Nisan 2024 Kapalı Yazar: admin

Zilzal Suresi, Kur’an-ı Kerim’in 99. suresidir ve toplamda 8 ayetten oluşur. Sure, adını ilk ayetinde geçen “Zilzal” kelimesinden alır ki bu, “deprem” veya “sarsıntı” anlamına gelir. Zilzal Suresi, kıyamet günündeki büyük sarsıntıyı ve bu sarsıntının ardından insanların yaptıklarının karşılığını görmesi temalarını işler.

Zilzal Suresi’nin Okunuşu ve Manası:

إِذَا زُلْزِلَتِ الْأَرْضُ زِلْزَالَهَا
وَأَخْرَجَتِ الْأَرْضُ أَثْقَالَهَا
وَقَالَ الإِنسَانُ مَا لَهَا
يَوْمَئِذٍ تُحَدِّثُ أَخْبَارَهَا
بِأَنَّ رَبَّكَ أَوْحَىٰ لَهَا
يَوْمَئِذٍ يَصْدُرُ النَّاسُ أَشْتَاتًا لِّيُرَوْا أَعْمَالَهُمْ
فَمَن يَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ خَيْرًا يَرَهُ
وَمَن يَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ شَرًّا يَرَهُ

İzâ zulzilet’il-ardu zilzâlehâ
Ve ahrecet’il-ardu eskâlehâ
Ve kâlel-İnsânu mâ lehâ
Yevme’izîn tuhaddisu ahbârehâ
Bi enne rabbake evlehâ
Yevme’izîn yesdurün-nâsu eştetâl li yurav a’mâlehüm
Fe meyya’mel miskâle zerratîn hayrey yereh
Ve meyya’mel miskâle zerratîn şerrey yereh

 

Türkçe Anlamı:

1- Yeryüzü şiddetle sarsıldığı, 2- Ve yeryüzü yüklerini dışarı atıp boşaldığı, 3- Ve insan: “Ona ne oldu?” dediği, 4- O gün yeryüzü, Rabbinin ona ne emretti ise onu anlatır. 5- Çünkü, Rabbin ona (bu görevi) emretmiştir. 6- O gün insanlar, işlediklerini görmek için bölük bölük çıkarılır. 7- Kim zerre miktarı bir hayır işlerse onu görür. 8- Kim de zerre miktarı bir şer işlerse onu görür.

Zilzal Suresi’nin Analizi ve Mesajı:

Zilzal Suresi, kıyamet gününün kaçınılmaz gerçeği ve insanların işledikleri amellerin sonuçları ile yüzleşecekleri gerçeğini hatırlatır. Sure, insanların bu büyük günün şiddetini ve önemini kavramalarına yardımcı olmayı amaçlar.

İnsanın dünyevi hayattaki amellerinin, ahirette karşılık bulacağını ve herkesin yaptıklarının karşılığını alacağını vurgular. Küçük ya da büyük, iyi ya da kötü her amelin bir sonucu olduğunu ve hiçbir şeyin göz ardı edilmeyeceğini belirtir.

Zilzal Suresi, ahlaki değerlerin ve insanın yaptıklarının farkında olmasının, hem bu dünyada hem de ahirette önemli olduğunu vurgular. Surenin bu temel mesajı, insanlara dünyevi hayatın geçici ve ahiretin ebedi olduğunu hatırlatır, dolayısıyla insanın amellerinin farkında olması ve iyi ameller işlemesi gerektiğini öğütler.