Oppenheimer

Oppenheimer

11 Nisan 2024 Kapalı Yazar: admin

“Oppenheimer” 2023 yılında gösterime giren, Christopher Nolan tarafından yazılan, yönetilen ve üretilen epik bir biyografik gerilim filmidir. Film, II. Dünya Savaşı sırasında ilk nükleer silahların geliştirilmesine yardımcı olan Amerikalı teorik fizikçi J. Robert Oppenheimer’ın hayatını konu alır. Cillian Murphy, Oppenheimer rolünde başrol oynarken, Robert Downey Jr., Lewis Strauss rolünde Amerika Birleşik Devletleri Atom Enerjisi Komisyonu üyesini canlandırıyor. Emily Blunt, Matt Damon, Florence Pugh, Josh Hartnett, Casey Affleck, Rami Malek ve Kenneth Branagh gibi isimlerden oluşan destekleyici oyuncu kadrosuyla dikkat çekiyor​ (Wikipedia)​.

Christopher Nolan’ın Warner Bros. Pictures dışında bir dağıtımcıyla çalıştığı ilk film olan “Oppenheimer”, özellikle yönetmenin stüdyonun aynı anda sinema ve HBO Max yayın programıyla ilgili çatışmaları nedeniyle bu seçimi yaptığı belirtiliyor. Film, IMAX 65 mm ve 65 mm büyük format filmi kullanılarak çekildi ve Nolan’ın önceki filmlerinde olduğu gibi geniş çapta pratik efektler ve sınırlı kompozit görüntüler kullanıldı​ (Wikipedia)​.

“Oppenheimer”, eleştirmenlerden montajı, sinematografisi, müziği, Nolan’ın senaryosu ve yönetimi, performanslar ve görseller için övgü aldı. Warner Bros.’un “Barbie”si ile aynı anda gösterime girmesi, izleyicileri her iki filmi de bir “çift gösterim” olarak izlemeye teşvik eden “Barbenheimer” fenomeninin katalizörü oldu. Film, dünya çapında 970 milyon dolar hasılat elde ederek 2023’ün en yüksek hasılat yapan üçüncü filmi oldu ve en yüksek hasılat yapan II. Dünya Savaşı temalı film, en yüksek hasılat yapan biyografik film ve en yüksek hasılat yapan ikinci R-rated film unvanlarını aldı​ (Wikipedia)​.

Film, birçok ödül kazandı, aralarında En İyi Film, En İyi Yönetmen, Cillian Murphy için En İyi Aktör ve Robert Downey Jr. için En İyi Yardımcı Aktör dahil olmak üzere yedi Akademi Ödülü bulunuyor. Ayrıca beş Altın Küre Ödülü (En İyi Motion Picture – Drama dahil) ve yedi İngiliz Akademi Film Ödülleri (En İyi Film dahil) kazandı ve 2023’ün en iyi on filmi arasında Ulusal İnceleme Kurulu ve Amerikan Film Enstitüsü tarafından adlandırıldı​ (Wikipedia)​.

Blog yazısı olarak düşünüldüğünde, “Oppenheimer” filmi, sinema tarihinde önemli bir yer tutan, izleyiciyi hem görsel hem de duygusal bir yolculuğa çıkaran bir başyapıt olarak ele alınabilir. Nolan’ın yönetmenlik becerileri, Murphy’nin başroldeki performansı ve film ekibinin geri kalanının katkıları, izleyicilere sadece bir dönemin değil, aynı zamanda bir dahi olan Oppenheimer’ın karmaşık kişiliğinin de derinlemesine bir bakış sunuyor.